Vítejte na oficiálních webových stránkách

Bažantnice Řevničov


Vlci zdecimovali unikátní stádo muflonů, viz odkaz
 

Všiměte si laskavě té zrůdnosti v článku, kde se hovoří o tom, že se vlasně nic nestalo, neboť sežrali pouze nepůvodní druh.

Nedá mito, prostě to považuji za scestné a nesmyslné. Mamut byl taky v Evropě původním druhem. To až se povede naklonovat tak ho necháme v ZOO nebo ho budem vypouštět a chránit? Ano vlk je zajisté součástí přírody, původní druh, který tady téměř 200 let chyběl. Chybělo a chybí toho mnohem víc a v daleko kratším období. Zubrům a koním, byla zřízena rezervace a byly s velikou slávou dovezeny a vypuštěny (mimochodem ten koník mi tak nějak připomíná také dobu ledovou).  KRÁSA, vrátil se původní druh, tak bychom k nim měli vypustit i vlka, ať žije původní druh s původním druhem. Vývojově jsou na to zvyklí, adaptovaní. Kolik to vlastně stojí daňové polatníky a proč?

Q

No a tohle je pokračování z pohledu ochránců



Jaro klepe na dveře

Přestože to vypadá, že jaro klepe na dveře a je možné pozorovat první navrátilce, jako jsou čejky a špačci, nedejte se zmýlit. Do jara, toho skutečného jara, je ještě daleko. Pole jsou jsou zatím jen hnědá nehostinná pustina a bez přikrmování by zvěř strádala. Dbejte, aby krmelce nezely prázdnotou, aby zde zvěř našla vždy něco k snědku. Doplňte slaniska a lizy. Vy všichni, kteří s námi vyvěšujete ptačí budky nezapomeňte, že je nejvyšší čas budky opravit, vyčistit a připravit na hnízdění. Jak ubývá starých sadů a stromů, ubývá i hnízdních dutin. Proto je důležité se o naše ptactvo, které je závislé na hnízdění v dutinách, postarat a pomoci rozmístěním nových ptačích budek. Každý z myslivců by měl mít u svého krmného zařízení i nějakou tu budku pro hnízdění pěvců. Nestojí to skoro nic, nějaké staré prkno se vždy najde, pár hřebíků, trochu času a budka může být zavěšena na nějaké vhodné místo poblíž krmelce, bažantího zásypu, nebo posedu.

Q


Kauza kormorán:

Podle nařízení vlády ČR ze října 2018 je od 1.11.2018 vypláceno zástřelné za Kormorána velkého ve výši 500,- Kč za ulovený kus a co dál!!! Stát se jen svérázným způsobem zbavuje zodpovědnosti za škody způsobené tímto opeřencem, ale samotné nařízení nic neřeší. Zatím byl jen vyřazen ze seznamu zvlášť chráněných živočichů. Prý s cílem zjednodušit proces spojený s žádostí o výjimku k povolení lovu. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době upravily podmínky o době lovu kormorána.

Zatím platil škody způsobené kormoránem stát a co bude dál? Ustanoví-li se kormorán lovným druhem, po kom asi budou žádat rybářské spolky náhradu škody? Zkusme hádat?

Můžou za vše rybáři, myslivci nebo nesmyslné ochranářské lobby?

Nesmyslná ochrana druhu za každou cenu, bez účinné regulace je cesta, která nikam nevede. Před 40 lety jsme se s kormoránem „setkávali“ prostřednictvím myslivecké příručky a to pouze v Podyjí a Podunají. Nyní všude. Proč s ním nebylo zacházeno jako s nepůvodním druhem a byl tak hýčkán se dnes asi nikdo nedoví. Jen mám obavy že „kauzu kormorán“ bude následovat kauza bobr, kauza vydra, kauza krkavec, kauza vlk, kauza rys a možná i další. Až se stane situace neudržitelnou a škody narostou do obřích rozměrů, zbavíme je statutu zvlášť chráněných živočichů a škody vymáhejte po mysliveckých spolcích.

S pozdravem

Myslivosti zdar Q

 

ZIMA:

Prosincem skončil čas honů na drobnou zvěř. Astromická zima převzala vládu nad krajinu a před námi myslivci je nejnáročnější období mysliveckého roku. Je čas intenzivního přkrmování zvěře. Vyčerpávající období pro zvěř i pro myslivce, kteří za každého počasí doplňují zásoby do krmných zařízení. Zvěř se stáhla zoraných a nehostinných a lánů do lesních porostů, remízů, zbytků mezí a sitin podél tokům a vodních ploch. Na vhodných místech jsou umístěné krmelce pro drobnou a spárkatou zvěř. Dokrmování, tlumení škodné a zajištění klidu v honitbě je předpoklad úspěšnho přezimování zvěře v plné síle. Vydáváte-li se na procházky zimní krajinou, chovejte se tiše, nepouštějte své čtyřnohé miláčky z vodítka. Neplašte zbytečně zvěř v tomto kritickém období.

 

 

 

POZOR na změny ohledně lovu divočáků a testy na svalovce:

od 1.1.2016 je možné lovit prase divoké bez omezení, k celoročnímu odlovu selat a lončáků tak můžete lovit kňoura a bachyní prasete divokého. Jen upozorňujeme na loveckou etiku lovu ohledně vodících bachyní. Od 1. ledna je povinností předkládat v rámci kontrolního vzorku na svalovce i pírko ulovené černé zvěře. POZOR! Pokud tak neučiníte a pošlete ke kontrole vzorek bez pírka, zaplatíte veterinární rozbor sami.

 

 

Myslivost není jen doménou mužů

Mnozí jen nevěřícně kroutí hlavou, ale je to tak a je to tak dobře. Jak vidno není to s myslivostí až tak špatné když se jí věnuje i ta hezčí polovina lidstva. Všichni myslivci vnímají ostrou kritiku, která se snáší na jejich hlavu, ale není to jen povrchní klišé? Myslivost je v první řadě spousta odpracovaných hodin, láska k přírodě, touha se dívat, poznávat a objevovat.

www.novinky.cz/zena/styl/375769-damy-v-zelenych-kamizolach.html